Tajemní Chetité a jejich města

14. září 2014

Chetitská říše byla třetí největší říší starověku, přesto povědomost o ní nepřežila Antiku. Byla zapomenuta už pro staré Římany. Když tedy v roce 1880 vystoupil profesor Sayce s názorem, že v Malé Asii existovala starověká Chetitská říše, dostalo se mu posměšného označení „vynálezce Chetitů“. Pro nás tuto první indoevropskou civilizaci otevřel Bedřich Hrozný, když v roce 1915 rozluštil chetitské klínové písmo. Jak ale vypadala chetitská města? Jak v nich Chetité žili? Co z nich zbylo dodnes a lze se k nim vůbec dostat? To vše bude předmětem přednášky bohatě dokumentované vlastními fotografiemi autorky.

 

Doc. Ing. arch. Vladimíra Šilhánková, Ph.D. je architektka-urbanistka, specialistka na oblast územního rozvoje, teoretička v oblasti urbanismu a prostorového plánování s řadou publikovaných původních výzkumných prací, vysokoškolská pedagožka v oblasti urbanismu, územního plánování a regionálního rozvoje, organizátorka a iniciátorka propagace a prezentace architektury a urbanismu, místní a regionální politička se zaměřením na urbanismus a územní rozvoj a jeho prosazování v praxi.

 

Kavárna Universitas se otevře v úterý 23. září 2014 od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Sv. Anežky České, Pardubice). Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II.“.

 

Vstup je volný.

 

K volnému odběru bude sborník shrnující první dva roky vědecké kavárny v Pardubicích.

 

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

komentáře používají systém Disqus

Archiv článků v kategorii


Projekt Bravo