Vznik hvězd a vývoj galaxií

1. května 2013

Hvězdy vznikají během vývoje vesmíru, který po velkém třesku expanduje a chladne. Hvězdy se rodí ve skupinách uvnitř galaxií, tam kde gravitace zvítězí nad expanzí.    Mladé hvězdy ovlivňují okolní prostor zářením a hvězdnými větry a obohacují galaxie těžkými prvky, ze kterých vzniká prach i větší tělesa včetně planet. 

 

Kdy vynikají první hvězdy? Jak ovlivňují vývoj galaxií? Jak je mezihvězdné prostředí uvnitř galaxií ovlivňováno mladými hvězdami? Co spouští tvorbu hvězd?  Jsou to srážky galaxií nebo supernovy?  

 

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. je astronom, zabývá se tvorbou hvězd a vývojem galaxií. V Astronomickém ústavu AV ČR je vedoucím oddělení Galaxií a planetárních soustav (http://www.asu.cas.cz/oddeleni-gps). Je autorem nebo spoluautorem asi 200 odborných publikací.

 

Poslední předprázdninová vědecká kavárna v Pardubicích, která je součástí projektu „Brána vědě/ní otevřená“, se uskuteční v úterý 21. května od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Sv. Anežky České). Pořadateli jsou studenti Univerzity Pardubice, která je řešitelem projektu.

 

Vstup je volný.

 

www.facebook.com/SCPardubice

komentáře používají systém Disqus

Archiv článků v kategorii


Projekt Bravo