ZVĚTŠENO – nová výstava vědeckých fotografií na Univerzitě Pardubice

27. února 2014

Univerzita Pardubice rozšiřuje atraktivní formou prezentaci svých vědecko-výzkumných výsledků a v pondělí 3. března v 15 hodin otevírá novou výstavu s názvem ZVĚTŠENO. Vystavované velkoformátové fotografie umožní nahlédnout do světa detailních mikrostruktur vybraných materiálů a látek, jak vznikly při vědecko-výzkumné činnosti na Fakultě chemicko-technologické.

 

Sedm pracovišť Fakulty chemicko-technologické se zapojilo do vzniku velkoformátových fotografií, které odhalují tajemný svět lidskýma očima běžně neviditelný. K jeho poznání posloužil mikroskop, který při zvětšení 40x, 100x, 500x vytváří struktury nových významů, probouzí fantazii a poskytuje neotřelý pohled na svět, který nás obklopuje.

 

„Vystavované fotografie byly pořízeny badatelským optickým mikroskopem s mikrofotografickým zařízením. Můžeme na nich obdivovat detailní struktury nasnímaných preparátů, jako jsou např. šupiny motýlích křídel, trichomy a chloroplasty, bavlna, různé druhy plísní, umělá vlákna, anorganické i organické krystaly, chalkogenidové sklo a další látky,“ popisuje velkoformátové fotografie Ing. Iva Ulbrichová, CSc. z Fakulty chemicko-technologické, která se na přípravě výstavy podílela.

 

„Dokumentace mikrosvěta slouží především k výzkumným účelům. Na druhé straně však představuje fascinující pohled do světa tvarů, struktur a barev, které nás ohromí svou krásou, jedinečností a rozmanitostí a mohou se v této podobě stát i uměleckým dílem,“ podotýká k výstavě spojující vědu a umění Mgr. Eva Francová, koordinátorka akce z oddělení propagace a vnějších vztahů univerzity.

 

ZVĚTŠENO je první realizovanou částí připravované trvalé expozice, která má zprostředkovat vědecké poznání, zajímavosti vědy a také výsledky výzkumu Fakulty chemicko-technologické a jejíž vznik umožnil projekt BRAVO – Brána vědě/ní otevřená, na jehož financování získal univerzitní tým finanční podporu z Evropských sociálních fondů.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 3. března v 15 hodin přímo na Fakultě chemicko-technologické, v budově HA (2. NP, severní trakt).

 

Výstava s názvem ZVĚTŠENO je součástí aktivit projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

komentáře používají systém Disqus

Archiv článků v kategorii


Projekt Bravo