Pestrobarevná vědecká kavárna

V úterý 5. listopadu se uskutečnil další z cyklu neformálních diskusních večerů vědecké kavárny v Pardubicích. V rámci těchto večerů v příjemné atmosféře Klubu 29 mají návštěvníci možnost diskutovat s vědci a lidmi s vědou spjatými o daném tématu. Pořadateli jsou studenti Univerzity Pardubice. Listopadová vědecká kavárna byla zařazena do Týdne vědy a techniky AV ČR.

Naším hostem byla profesorka Petra Šulcová. Paní profesorka je absolventkou VŠCHT v Pardubicích. V současné době působí na Katedře anorganické technologie na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Řadí se mezi světově uznávané odborníky v problematice anorganických pigmentů a práškových materiálů. Vědeckou kavárnu navštívila s přednáškou „Pestrobarevný svět pigmentů“.

„Historie pigmentů sahá až do pravěku, kdy lidé začali využívat nejrůznější hlinky pro zkrášlení svého těla a okolí,“ uvedla profesorka a dodala, že „takovéto přírodní materiály se pro přípravu pigmentů využívaly až do dob průmyslové revoluce, kdy se začaly vyrábět první syntetické pigmenty v průmyslovém měřítku. Tento rozvoj umožnil například umělcům malovat v plenéru, jelikož si nemuseli sami míchat barvy ve svém  ateliéru.“

 S postupem času se neustále upravuje složení pigmentů, jelikož „některé pigmenty na vzduchu tmavly a černaly. Takto byla znehodnocena řada uměleckých děl. Například van Goghovy Slunečnice v době svého vzniku byly odstínově výrazně světlejší, než jsou dnes. V posledních letech je kladen velký důraz na ekologickou nezávadnost. Přítomnost prvků jako je olovo, arsen či šestimocný chrom je z hygienického a zdravotního hlediska dnes již naprosto vyloučena,“ osvětlila problematiku profesorka.  

Jak jsme se dozvěděli, budoucnost pigmentů spočívá v použití prvků vzácných zemin a nalezení dalších barevně zajímavých odstínů. Mezi takovéto odstíny patří sytě červená, fialová, žlutá a oranžová.  

 Vědecká kavárna je pořádána v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO Univerzity Pardubice, který je zaměřen na popularizaci vědy a výzkumu. Od prosince tohoto roku ponesou naše večery nové jméno, s čímž souvisí i změna adresy facebookových stránek. Bude to Kavárna Universitas s internetovou adresou www.facebook.com/KavarnaUniversitas. Těšíme se na viděnou.

Kateřina Šraitrová

studentka Fakulty chemicko-technologické, moderátorka vědecké kavárny Pardubice

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Psáno pro Pardubický deník