Pokud byste si museli vybrat: zabít jednoho člověka, ale zachránit pět životů nebo neudělat nic, i když jistě víte, že pět lidí zemře přímo před vašima očima, co byste dělali? Takovým příběhem začíná harvardský kurs spravedlnosti prof. Michaela Sandela, který se stal jedním z nejnavštěvovanějších kursů v celé historii Harvardu.
Za jednoho deštivého odpoledne sdílela Univerzitní knihovna na svém Facebooku odkaz na kurs „Spravedlnost. Co je správné dělat?“ (Justice: What’s the Right Thing to Do?), pro který lidé z občanského sdružení Symposia vytvořili české titulky. K mému překvapení se nejednalo pouze o další přednášky prestižní zahraniční university, kterých na internetu přibývá. Tento kurs je něčím zvláštní.
Sandel na konci první epizody přítomné varuje před osobním i politickým risikem kursu: „To risiko spočívá ve faktu, že filosofie nás učí a zneklidňuje tím, jak nás konfrontuje s věcmi, které již známe. V tom je ironie. Obtížnost tohoto kursu spočívá ve skutečnosti, že vás učí to, co vlastně už znáte. Funguje to tak, že vytrhne to, co známe, ze známých a nezpochybňovaných souvislostí a učiní to zvláštním. […] Filosofie nás odlučuje od důvěrně známého nikoli tím, že by nám poskytla novou informaci, ale tím, že v nás inspiruje a provokuje nový způsob pohledu. Ale – a zde je ten risk – pokud se jednou známé změní v podivné, už nikdy se to nevrátí do původního stavu. Sebepoznání je jako ztráta nevinnosti; jakkoli se vám to bude zdát zneklidňující, nikdy jej už nebudete moci odmyslet nebo odpoznat. Co činí tuto záležitost složitou, ale zároveň strhující, je fakt, že morální a politická filosofie je příběh a vy nevíte, kam ten příběh povede. Ale dobře víte, že ten příběh je o vás. Tak to jsou osobní risika.“ Poté následují ta risika politická, kde Sandel rozebírá jak filosofie (ne)funguje, načež navazuje typickým odmítavým postojem vůči ní, který označuje za skepticismus – úhybný manévr, ke kterému cituje Immanuela Kanta. Sandel se pak v dalších přednáškách zabývá různými směry či mysliteli, a v živých diskusích se studenty tyto myšleny používá na příkladech ze současnosti (např. hned na začátku druhé epizody případ z České republiky ohledně společnosti Philip Morris, produkující tabákové výrobky). Nutí nás tak dívat se na věci z různých úhlů pohledu. Záměrem toho všeho je „povzbudit rozum k neklidu a sledovat, kam to povede.“
Tento cyklus o 12 epizodách tak představuje unikátní kurs, jehož náročnost díl od dílu stoupá. Je také možné ho absolvovat on-line včetně testů a závěrečného získání certifikátu HarvardX; s doprovodnými materiály (už však v angličtině) je celý dostupný zde. Přeji zajímavé studium.
Patrik Čermák
student bakalářského stupně FChT
Foto: www.justiceharvard.org