Projekt Život v Bradavicích hledá nové pomocníky

Dobrý den nebo spíše ahoj, mé jméno je Martin Vodák a jsem studentem Fakulty elektrotechniky a informatiky na Univerzitě Pardubice. V současnosti jsem zvolen zástupcem koordinátora projektu Život v Bradavicích (ŽvB), který se vám zde budu snažit představit a nabídnout poměrně širokou nabídku spolupráce. Ale co to vůbec to ŽvB je?

ŽvB je multiplayerová hra založená na hře Ultima Online. Uvnitř hry naleznete rozlehlý svět s tématem z knih J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi. Projekt jako takový není žádným nováčkem, existuje už od roku 2005. Snažíme se společnými silami vytvořit smysluplnou internetovou hru, která bude poskytovat kvalitní zábavu a zároveň obohacovat nejenom hráče, ale také všechny, kteří hru tvoří. Aby bylo možné toto naplnit, potřebujeme pomoci hned v několika oblastech, převážně ale v oblasti programování a tvorbě akcí.

Programátor by se uplatnil při tvorbě takzvaných skriptů. Co to ale skript je? Než budu moci odpovědět na tuto otázku, musím osvětlit, jak vlastně hra celá funguje. Jako základ používáme komerční hru Ultima Online a tu pochopitelně lze měnit jen s obtížemi. Proto jediné, co lze upravovat zcela bez omezení, je takzvaný emulátor, a právě tento emulátor potřebuje ke svému chodu skripty. Každý skript je třeba jeden předmět, jedno kouzlo, jedna nová funkce. Programovací jazyk, který emulátor používá, je C#, je v něm dokonce celý napsán. Ve vývoji je také druhá verze hry, kdy bude přidán třetí rozměr. Několik videí lze nalézt zde.

Tvorba akcí pro hráče je jedna ze základních potřeb projektu. Bez akcí by se hráči ve hře unudili. Akcí můžeme nazvat vše, co ve hře probíhá, ať se jedná o otevření obchodu na Příčné ulici anebo organizování nějaké soutěžní hry. Každý herní rok se snažíme o takzvanou ročenku, tedy dlouhodobou akci, která probíhá po celý školní rok. Zdá se, že je to snadné, vymyslet něco, co bude hráče bavit, ale není tomu tak. Je to občas i poměrně nevděčná práce, která se hodí pro kreativní a trpělivé osoby.

Když jsem před pěti lety náhodou projekt objevil (takové věci podle mě totiž vždy vznikají jen a jenom náhodou) jen se základy Javy, nikdy mě nenapadlo, kolik věcí se lze sám naučit. Řeklo by se, že nyní mám prakticky prsty ve všem, co se v projektu děje. Co bych dělal, kdybych projekt nenašel, opravdu nevím. Je to opravdová továrna na zkušenosti. Pokud se mi přece jen povedlo vzbudit ve vás zájem, není nic jednoduššího, než napsat e-mail na vodacek@zvb.cz.

Martin Vodák

student Fakulty elektrotechniky a informatiky, zástupce koordinátora projektu ŽvB