Společnosti v přerodu na Foru 2000

17. konference Forum 2000
15.–17. září 2013

Letošní konference vychází z odkazu zakladatele Fora 2000 prezidenta Václava Havla, který zasvětil svůj život boji za svobodu a lidskou důstojnost tváří v tvář represivnímu režimu a usiloval o přeměnu naší země v otevřenou a prosperující demokracii.
Konference se bude věnovat obtížím, možnostem i rizikům transformačních procesů v zemích od post-sovětského regionu přes arabský svět až po Latinskou Ameriku a Asii. Cílem je lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné, ale i příčinám zastavení nebo odchýlení směru těchto procesů. Diskuse se zaměří na institucionální, ústavní a společenský vývoj, na dynamiku politických stran, na transformační spravedlnost, média, vzdělávání, zahraniční politiku i na kulturní faktory jako náboženství a historická paměť.
Mezi potvrzenými účastníky konference jsou Jeho Svatost dalajlama, duchovní vůdce, nositel Nobelovy ceny míru, Indie/Tibet; Fouad Ajami, spisovatel, Senior Fellow, Hoover Institution, Stanford University, USA/Libanon; Joan Baez, zpěvačka, aktivistka, USA; Frederik Willem de Klerk, bývalý prezident, nositel Nobelovy ceny míru, Jihoafrická republika; Gareth Evans, bývalý ministr zahraničních věcí, Austrálie; Kinga Göncz, poslankyně, Evropský parlament, bývalá ministryně zahraničních věcí, Maďarsko; Edward Lucas, novinář, The Economist, Velká Británie; Kumi Naidoo, výkonný ředitel, Greenpeace International, Nizozemsko/Jihoafrická republika; a Roger Scruton, filozof, politolog, Velká Británie.
Konference je tradičně otevřená pro veřejnost zdarma a část programu bude vysílána v přímém přenosu na našich webových stránkách. Pro účast na většině diskusí je nezbytné se předem zaregistrovat. Registrovat se bude možné od 1. června 2013, a to pouze prostřednictvím online registračního formuláře.
Více informací naleznete na www.forum2000.cz.
Úvodní foto: facebook.com/forum.2000