Konec Pražského jara – od srpna 1968 do srpna 1969

Naděje spojené se změnami komunistického režimu, ke kterým došlo v průběhu Pražského jara 1968, byly násilně ukončeny invazí armád pěti států Varšavské smlouvy. Během následujících měsíců docházelo k postupnému odbourávání reforem a návratu ke „starým pořádkům“, které byly označovány jako „normalizace“. Tento proces nebyl jednoduchý a přímočarý. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, proč a jak došlo k tomu, že za rok následující po srpnu 1968, kdy se proti okupaci Československa postavila drtivá většina občanů včetně stranického a státního vedení, proti demonstrantům zasahovaly čs. ozbrojené složky, které si mnohdy počínaly velmi brutálně.  Existovala možnost pokračovat v reformním programu, byť v omezené míře? Měly projevy nespokojenosti a vystoupení veřejnosti, protestující proti novému vedení komunistické strany a jím uplatňované politice, naději na úspěch?

PhDr. Milan Bárta vystudoval učitelství, obor dějepis a český jazyk pro střední školy, na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem. Pracoval na Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, nyní působí v Ústavu pro studium totalitních režimů, je vedoucím oddělení zkoumání komunistické totalitní moci. Zabývá se průběhem a potlačením Pražského jara a působení Státní bezpečnosti v Československu v letech 1945-1989.

Kavárna Universitas, která je součástí projektu „Brána vědě/ní otevřená“, se uskuteční v úterý 28. ledna od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Sv. Anežky České) v Pardubicích. Pořadateli jsou studenti Univerzity Pardubice, která je řešitelem projektu. Vstup je volný.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas