Mistr Jan Hus

Dne 6. července 1415 byl upálen český reformátor mistr Jan Hus. Jeho odsouzení a poprava byly krutým vyvrcholením dlouhodobých sporů mezi tzv. pražskými viklefisty a zástupci římské církve z řad teologů a prelátů. Zatímco někteří horliví údajní viklefisté v čele se Štěpánem z Pálče přešli na stranu církevního vedení, Jan Hus vytrval až do konce. V Kostnici se pokusil vyvinit z žalob, které jej označovaly za těžkého kacíře. Ačkoli kostnický koncil nebyl svolán z důvodu soudu nad Janem Husem, stala se nakonec „causa fidei“ hlavním bodem probíhajících jednání v první polovině roku 1415. Závěry kostnického koncilu ve věci Jana Husa předznamenaly nástup jedné z nejdramatičtějších etap českých dějin. Jak se stal Jan Hus kacířem v očích církve? Jak probíhal koncil v Kostnici? Co následovalo v českých zemích?

ThDr. Martin Chadima, Th.D. je teolog, středoškolský a vysokoškolský pedagog, duchovní Církve československé husitské. Externě spolupracuje s Českým rozhlasem. Poslední jeho kniha nese název Mistr Jan Hus – člověk, teolog, mučedník (Česká biblická společnost 2014).

Kavárna Universitas se otevře ve středu 16. prosince 2015 od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup je volný.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas