FameLab 2014 – bavme se vědou!

Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje již do 4. ročníku a zve zájemce k podání přihlášky. Uzávěrka přihlášek je 1. března 2014.

Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. Do soutěže se letos zapojí 26 zemí ze čtyř kontinentů, mezi nimi poprvé také Francie, Austrálie, Jižní Korea, Belgie a Holandsko.

U nás FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše, za podpory Nadace Neuron, Českých center a společnosti RSJ algorithmic trading. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a Spolkem Adeto.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.

Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 1. března 2014. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.britishcouncil.cz.

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Svůj vliv má i hlas publika.

Časový plán

Březen 2014 - oblastní kola (v Praze 15. 3. 2014 a ve Zlíně 29. 3. 2014)

Duben 2014   - dvoudenní školení (tzv. MasterClass) pro deset vybraných finalistů vedené anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii

Květen 2014 - národní finále

Červen 2014 - vítěz národního finále bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu.

Přečtěte si rozhovor s loňským finalistou národního kola FAMELAB Michalem Setničkou z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

FameLab 2014