Michal Setnička o Famelabu: Jděte určitě do toho!

Rozhovor s loňským finalistou národního kola FAMELAB Michalem Setničkou o tom, co je FameLab a vám účast v takové soutěži může přinést::

Co to je ten FameLab?

FameLab bychom mohli přeložit jako veselá laboratoř a jedná se o soutěž mladých vědců, která k nám přišla z prostřednictvím Britské Rady z Velké Británie. Jak název napovídá, nejedná se o žádnou vědomostní soutěž, ale úkolem soutěžících je představit svůj výzkum zábavnou formou, tak aby byl zajímavý a pochopitelný i pro širokou veřejnost. A to všechno v takřka šibeničním termínu třech minut.

Co Tě motivovalo k účasti v soutěži?

Vzhledem k tomu, že nejsem žádný velký exhibicionista, tak mě spíš zajímalo, jestli bych byl schopný povídat o tom, co dělám i jinak, než jen s kolegy v laborce. A také jsem byl docela zvědavý na představení ostatních soutěžících, neboť podle několika videí na YouTube to vypadalo jako docela sranda.

Splnila účast ve FameLabu Tvoje očekávání?

Nejen splnilo, ale hodně předčilo má očekávání, a to jak po stránce obsahu, tak i precizní organizace ze strany pořadatelů.

Co Ti účast v soutěži dala?

Účast v soutěži FameLab mi dala ohromnou a zajímavou zkušenost nejen do života vědce. Díky ní jsem také získal spoustu nových přátel a příležitost seznámit se popovídat si se zajímavými lidmi jako je prof. Pačes nebo Michael Londesborough. Na víkendovém soustředění pro finalisty na zámku v Liblicích jsem se dozvěděl spoustu nových informací o popularizaci vědy, o tom jak jednat s novináři a jak vystupovat na veřejnosti, což se hodí nejen v popularizaci vědy ale i v běžném životě.

Co bys doporučil těm kteří s účastí v soutěži ještě váhají?

Jděte určitě do toho! Není se čeho bát, protože se během celé soutěže bude setkávat jen se zajímavými a pohodovými lidmi. Celá soutěž je také velkým zdrojem inspirace a pootevře vám trochu dveře do jiného světa než je laboratoř a Vaši vědečtí kolegové.