Nebojte se vystoupit ze své comfort zone, vyplatí se vám to

Ahoj, jmenuju se Ondra a v zimním semestru akademického roku 2013/2014 jsem se zúčastnil Erasmus pracovní stáže v zahraničí.

Z vlastní zkušenosti vím, že jsou mezi studenty UPCE více populární studijní pobyty, ostatně užijete si studentského života na kolejích/privátě s lidmi z různých koutů světa, ve škole toho po Vás budou chtít obvykle méně než na domácí univerzitě a na to celé ještě dostanete stipendium, které bezproblémově pokryje Vaše základní životní náklady (pokud samozřejmě nebudete bydlet v hotelu s all-inclusive). Tak proč volit pracovní stáž, na kterou sice také dostanete stipendium, ale kterou si musíte většinou najít sami aktivním oslovováním zahraničních firem nebo přes nějakou zprostředkovací agenturu, všechno si domluvit a zajistit, najít si bydlení apod.? Jednoduše proto, že pracovní stáž Vám může poskytnout cennou praxi do životopisu a udělat Vás konkurenceschopnějšími na pracovním trhu, obzvlášť pokud jste toho zatím moc při studiích nedělali nebo Vaše dosavadní praxe nebyla z oboru, který právě studujete a ve kterém po absolvování chcete i získat práci.

Z rozhovorů s několika odborníky, co se pohybují v oblasti HR (lidské zdroje), např. na veletrhu pracovních příležitostí Kontakt nebo workshopů pořádaných UPCE na téma příjímací pohovor, vím, že jakákoliv nadstandardní praxe či zkušenost může být velice ceněna a odlišit Vás od desítek jiných žadatelů, kteří nikdy nic podobného neabsolvovali. Pokud vyjedete na stáž do zahraničí, ukážete tím, že se nebojíte vystoupit ze své „comfort zone“ při cestě do úplně cizího a neznámého prostředí, jste ochotni cestovat za prací a zkušenostmi, jste samostatní, protože jste si sami zvládli stáž najít a zařídit všechny náležitosti kolem, a v neposlední řadě Vaše znalost cizího jazyka je pravděpodobně skutečně na vysoké úrovni, když jste zvládli denně vykonávat práci v jiném jazyce, než je Vaše mateřština.

To všechno jsou plusové body do budoucích výběrových řízení a kromě toho také získáte konexe do různých zemí světa, které se Vám určitě neztratí - ať už z hlediska budoucích pracovních příležitostí v cizině, nebo jen zajímavých tipů na dovolenou. :-)

Ondřej Novotný