Německo (Jena) pohledem erasmáka chemika

Stipendium 400 Euro na měsíc pokryje náklady na bydlení a jídlo. Na začátku semestru jsou samozřejmě vyšší výdaje cca 190 € na dopravu. Při vyplnění pár žádostí lze požádat o příspěvek od města Jeny ve výši 60 EUR/semestr. Náklady za hospody a cestování lze pokrýt z brigád, které si člověk najde, možnosti jsou v penzionech, restauracích ale i v supermarketech a pekárnách. Když člověk chce, něco najde. Samozřejmostí je mluvená němčina, nechtějí po vás bůhvíjaké zázraky, ale abyste se domluvili. Díky brigádě a penězům od rodičů, které zůstaly stejné jako v průběhu studia v Česku, lze tvrdit, že se dá krásně vyžít a i procestovat kus Evropy. Navštívila jsem kamarádku, která byla na Erasmu v Lotyšsku, přes konferenci jsme navštívili Paříž, procestovali celé Německo, navštívili jsme Belgii, Holandsko. Hřejí nás nezapomenutelné zážitky a obrovské množství fotek. Díky cestování se naučíte, kde jsou nejlevnější letenky, kde najdete ubytování za 12 Euro na noc v centru Berlína, dokážete spát v místnosti s 24 cizími lidmi, ale stojí to za to! Zjistíte, že je i levnější cestování než s německými dráhami a že, když už se s nimi vydáte a máte víc jak 120min zpoždění, tak můžete žádat o kompenzaci a vrácení 50% z ceny. Avšak tyto veškeré pozitivní zážitky by na začátku nikdo nečekal. Již samotný příjezd byl příšerný, nikdo na mne nečekal, byla jsem unavená a jediné, co jsem chtěla, bylo spát. Zjistíte, že nemáte ihned připojení k internetu (to dostanete až po podepsání veškerých papírů), o Wi-Fi si můžete nechat zdát (i v Německu potřebujete kabel). I když Váš jazyk není úplně ideální, tak si musíte vše zařídit (konto v bance, přihlášení k pobytu, přihlášení na univerzitě, změna předmětů) v lepším případě dostanete tutora, když však selže systém jako v mém případě, můžete doufat, že vám někdo poradí a nějak to zvládnete sami. Takže první týden pěkně probrečíte, ale doufáte v lepší zítřky. V momentě, kdy studujete chemii, máte minimální šanci, že se ve škole potkáte s ostatními Erasmus studenty (na to musíte navštěvovat akce pořádané ESN, které většinou stojí za starou bačkoru + hospůdky). Za celé studium na chemické fakultě jsem přišla do styku se 2 výměnnými studenty, zbytek byli Němci, kteří se jako typičtí Němci chovají odtažitě, takže dostat se do jejich kolektivu je přinejmenším složité. Dalším problémem je to, že pro chemiky nejsou nachystaní ani v kancelářích, protože většinu Erasmus studentů tvoří ekonomové a studenti filozofické fakulty.  O tom, že by byly nějaké úlevy na zkouškách, nemůže být ani řeč, platí stejná pravidla jako pro Němce (povolí vám slovník, ten dostatečně prolustrují proti tahákům, ale stejně nemáte čas jím listovat a když už, tak nezná odborná slovíčka, takže vám je k ničemu). Zažila jsem i 3 hodinovou ústní zkoušku, kdy na vás učitel křičí. Takže opět brečíte vyčerpáním. Přesto všechno můžu říct, že to byla neuvěřitelná škola a tento rok mi nikdo nevezme. Nejlepší rok mého života. Úžasné kurzy s rodilými mluvčími, vyzkoušení si nejnovějších přístrojů v chemii, ke kterým bych se normálně nedostala, cestování, přátelé z celého světa. Dostanete úplně jiný pohled na život a na to, co chcete do budoucna. Malichernosti hodíte za hlavu.

Simona Zapletalová

studentka FChT UPa