Noc mladých výzkumníků

Chcete poznat atmosféru pardubického zámku v noci? Chcete se ocitnout v alchymistické dílně? Víte, co je „camera obscura“ a jak funguje tato optická hříčka? Máte rádi graffity a chcete si zkusit malovat světlem po zdech zámku? A co takhle seznámit se s příběhem mexického vládce Moctezumy ze 16. století. Už jste si někdy udělali minci? S námi si nějakou můžete sami vyrazit.

A co zdraví? Dokud ho máme, tak si ho moc nevšímáme. Je ale dobré vědět, jak můžeme druhému zachránit život. Chcete umět poznat falešnou bankovku, aby vás někdo nenapálil? Zjistit, co jsou fraktály a jak se dají nakreslit? Chcete si vyzkoušet programování robotů? Viděli jste už práci kováře, svářeče, brusiče?

Pak budete mít příležitost! Přijďte v úterý 9. dubna mezi 16. – 22. hodinou na Zámek v Pardubicích, kde je pro vás připravena „Noc mladých výzkumníků“ určená všem, kdo jsou zvídaví, bez ohledu na věk – dětem, mládeži, rodičům, prarodičům, občanům, ale i školám, zájmovým kroužkům a všem ostatním.

Univerzita připravila pro návštěvníky zážitkové demonstrace a ukázky experimentů z různých oborů – chemie, fyziky, výtvarného umění, matematiky, robotiky, záchranářství, mincovnictví, občanské gramotnosti. Bude možné zhlédnout divadelní představení studentů Fakulty filozofické o Moctezumovi, vyzkoušet si namalovat světelné graffity a prozkoumat další zajímavosti ze světa moderní vědy. Atmosféra večerního zámku vás jistě okouzlí a přispěje k silnému zážitku. Akce se koná v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená popularizujícího vědu kolem nás, který realizuje Univerzita Pardubice s pomocí evropských fondů.

Program:

16:00 - zahájení akce

taneční vystoupení denního stacionáře Slunečnice, Pardubice

v 18:00 a v 20:00 - divadelní představení Moctezuma, studenti Filozofické fakulty Univerzity   Pardubice, režie doc. Ph.Dr. Oldřich Kašpar, CSc.

od 16:00 do 24:00 - demonstrace fakult Univerzity Pardubice:

·         alchymistické pokusy:  fluorescence rostlinných barviv, chemická zahrádka, mikroskopie fot. krystalů motýlých křídel, experimenty s luminolem a neviditelnými fixy, zábavná reologie s pudinkem, alginátoví hadi

·         záchranáři, porodníci - ukázky práce na modelech

·         svět vzhůru nohama - optická hříčka „camera obscura“

·         ražba mincí (ve spolupráci s muzeem)

·         světelné graffity - malování světlem na fasády zámku

·         ochranné prvky bankovek a jak je poznáme

·         matematické hrátky s fraktály záhadné chování prvočísel, ad. matematické zajímavosti

·         roboti na trase – programování robotů

·         ukázky práce kováře, svářeče, brusiče

·         ukázka geodetických prací - prezentace geodetických přístrojů, trigonometrické určování výšek objektů, určování výměr parcel, mechanika zemin, stavební hmoty