Noc mladých výzkumníků

V úterý 26. dubna od 16 hodin až do půlnoci čeká na návštěvníky pardubického zámku noc plná zajímavostí, kouzel a hrátek. Do světa hravé vědy a techniky můžete vstoupit s Univerzitou Pardubice a jejími partnery při Noci mladých výzkumníků již počtvrté.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program: zážitkové demonstrace z laboratoří chemiků, pokusy z mikrobiologické laboratoře, ukázky jevů ze světa kolem nás, co dokáže 3D tiskárna, tajemství hologramů. Vyzkoušejí si triky s magnety, práci termokamer a dalších technických zařízení, zahrají si s kinectem a se zvuky. Na modelu archeologického naleziště se stanou na chvíli i archeology nebo si ověří, zda rozeznají falešnou bankovku od pravé. Při zábavném ekonomickém kvízu odhalí své vlastní schopnosti vyznat se ve světě peněz. Restaurátoři přiblíží speciální metody restaurování památek. Zdravotníci ukáží například zajímavosti z oblasti porodní asistence, ale i na první pohled jednoduché zásady správné hygieny rukou. A nebudou chybět ani akceschopní a pohybliví roboti.

Součástí bohatého podvečerního a večerního programu budou i zahajovací fanfáry v podání studentů pardubické konzervatoře, výtvarné dílny pro děti, otevřené expozice Východočeské galerie a muzea, diskusní pořad na téma finanční gramotnosti, experimentální studentské divadlo či taneční vystoupení pardubického Denního stacionáře Slunečnice a další překvapení.

Spolupořádajícími partnery Univerzity Pardubice na Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku jsou: Východočeské muzeum Pardubice, Východočeská galerie v Pardubicích, které otevřou veřejnosti své expozice i v době večerní, Hvězdárna A. Krause, která zájemcům zprostředkuje detailní pohled na oblohu a okolní budovy, a tři pardubické střední školy - Střední průmyslová škola chemická, Střední průmyslová škola elektrotechnická a VOŠ a Střední zdravotnická škola.

Všichni zájemci všech věkových kategorií, kdo si rádi hrají a poznávají, jsou vítáni.