Robotický výzkum Marsu v Science Café

Od ledna letošního roku se v Pardubicích jednou měsíčně koná cyklus neformálních diskusních večerů Science Café. Jedná se o setkávání vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Návštěvníci mají možnost zeptat se na cokoliv, co je na daném tématu zajímá. Science Café pořádají studenti Univerzity Pardubice v příjemném kavárenském prostředí Klubu 29.

Poslední předvánoční Science Café proběhlo v úterý 4. prosince. Naším hostem byl Ing. Miroslav Pospíšil, člen českého Kosmo Klubu a dlouholetý nadšenec do letectví a kosmonautiky se zaměřením na bezpilotní průzkum Marsu. V rámci své přednášky „Naše Zvědavost na Marsu – exkurze do historie a současnosti robotického průzkumu rudé planety“ se snažil podat odpovědi na následující otázky: Proč lidstvo fascinuje právě Mars? Proč je tak těžké na této planetě uspět? Kdy na rudé planetě přistanou první lidé a jaké jsou další plány na její robotický průzkum?

Co jsme se tedy na přednášce dozvěděli?

Lidé si už ve starověku všimli, že na rozdíl od nehybných hvězd, se některé objekty noční oblohy pohybují. Mezi ně patří i Mars. S postupem času se vylepšovaly dalekohledy, které umožňovaly vytvářet stále dokonalejší mapy této planety, které byly nakonec nahrazeny fotosnímky. Poprvé lidstvo vyslalo sondu k rudé planetě v 60. letech. Vesmírné výpravy ovšem provází řada neúspěchů. Jde o velice vědecky a inženýrsky náročné projekty, kde sebemenší chybička může znamenat ztrátu celé mise. A tak se v historii nejednou stalo, že sonda neodstartovala, nebo jsme s ní ztratili v průběhu letu spojení.

Od letošního srpna má americká NASA na Marsu vesmírné vozítko Curiosity (v českém překladu Zvědavost). Jedná se v podstatě o pojízdnou vědeckou laboratoř. Rozměry tohoto roveru odpovídají menšímu automobilu. Zatím pracuje výborně a poskytuje nám spousty velmi kvalitních dat.

V dalších letech proběhne pokus o přivezení vzorku hornin na Zemi, a také bude pokračovat výzkum životních podmínek a využitelnosti místních zdrojů pro potenciální přistání člověka. Kdy k tomuto přistání dojde? Již od 60. let se říká, že za 30 let. Uvidíme, zda se tedy do této doby lidstvo vypořádá se všemi úskalími, které taková mise přináší, a zanecháme otisk nohy i na rudé planetě.

Science Café je pořádáno v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená - BRAVO Univerzity Pardubice, který je zaměřen na popularizaci vědy a výzkumu.

Kateřina Šraitrová

studentka Fakulty chemicko-technologické, moderátorka Science Café Pardubice
telefon 736 657 147, e-mail K.Sraitrova@seznam.cz