Vědecká kavárna plná hlavolamů

Ve středu 19. září se do Klubu 29 po prázdninové pauze opět vrátily diskusní večery Science Café. V rámci těchto večerů se v Pardubicích již od loňského ledna setkávají zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti s vědci a lidmi s vědou spjatými. V příjemné kavárenské atmosféře Klubu 29 mají návštěvníci možnost diskutovat a ptát se na to, co je na daném tématu zajímá. Pořadateli jsou studenti Univerzity Pardubice.

FlejberkNaším středečním hostem byl matematik a sběratel hlavolamů RNDr. Jaroslav Flejberk se svou dcerou Annou. Doma mají kolem sedmi tisíc hlavolamů, které jsou prý občas schované i v nádobí. Pan doktor každoročně pořádá v Pardubicích rychlostní turnaj ve skládání Rubikovy kostky CZECH OPEN a také výstavu Hry a hlavolamy, jejíž devatenáctý ročník se uskutečnil minulý týden v Praze. Science Café navštívili s interaktivním večerem „Hlavolamy – tak jak je neznáte“.

„Hlavolamy mají dlouhou historii. Své místo u veřejnosti si ovšem nacházejí stále. Starší generace je mají většinou spojeny s knihami Jaroslava Foglara, kde hraje důležitou roli hlavolam ježek v kleci, a mají o ně stále zájem. Mladší generace svůj volný čas bohužel tráví raději u televize či počítače. A tak místo pro svá vnoučata kupují babičky a dědečkové hlavolamy pro sebe,“ popsal doktor Flejberk a dodal, že „nejslavnějším hlavolamem je bezesporu Rubikova kostka. Dodnes se jí po světě prodaly miliony kusů. Kromě základního provedení 3x3x3 existuje spousta dalších variant od 2x2x2 až po 11x11x11,“

Jak jsme se dozvěděli, technologický pokrok se nevyhnul ani hlavolamům. Spousta z nich již využívá nejrůznější počítačové programy a další „vychytávky“. Příkladem může být třeba Rubik´s Futuro Cube. Jedná se o kostku, která svítí různými barvami. Je možné na ní hrát velké množství her a pomocí funkce Bluetooth se můžete spojit s dalšími kostkami ve svém okolí.

Během večera měli návštěvníci možnost vyzkoušet si různé hlavolamy a potrápit tak své hlavy. Vystoupení se setkalo s velkým ohlasem a zvažujeme proto opakování v podobě prodejní výstavy.

Kateřina Šraitrová

studentka Fakulty chemicko-technologické, moderátorka Science Café Pardubice

www.facebook.com/SCPardubice

Psáno pro Pardubický deník